Marius, în timpul partidei de astăzi
Credit foto: sofiaopen.bg

Marius Copil a obţinut o victorie importantă în primul tur (R28) al turneului ATP 250 Series “Diema Xtra Sofia Open”:

Marius Copil (93 ATP) – Robin Haase (Olanda, 42) [5] 7-6(5), 6-4

Partida a durat 1h15′.
Marius a reuşit singurul break al partidei – în jocul 7 din setul 2 – şi a rezistat revenirii lui Haase din finalul tie-break-ului primului set, de la 3-6 la 5-6.
Remarcabile realizările lui Marius la serviciu:

Credit Info: atpworldtour.com

Calificarea în optimile de finală îi aduce lui Marius 20 de puncte ATP şi un premiu financiar în valoare de 8.565 €. Astfel, Marius îşi apără cele 15 puncte obţinute în săptămâna corespondentă din 2017 şi le mai adaugă 5.

În ultimii 16, jucătorul nostru îl va avea ca adversar pe Blaz Kavcic (Slovenia, 111, clasament maxim: 68 / august 2012, 30 de ani), cu care a mai jucat o dată în carieră, victoria revenind slovenului: 6-4, 6-1 la ATP 250 Series Bastad 2013 (R32 / zgură).