5 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Trei din cele patru sferturi de finală la Masters 1000 “Paris Rolex Masters” au fost stabilite şi vor fi,

pe jumătatea superioară a tabloului:

Jack Sock (SUA, 23) [16]Dominic Thiem (Austria, 8) [6]

Palmares direct: 1-2

În optimile de finală:

Jack Sock – Malek Jaziri (Tunisia, 55) [LL] 6-0, 6-4 în 55′

Profitând şi de plecarea lui Nadal de pe această optime de tablou, Sock îşi apără 180 din cele 1000 de puncte de anul trecut, dar tot nu este sigur de prezenţa în top 100 la sfârşitul sezonului.
Este pentru prima dată când Jack Sock câştigă două meciuri la rând în 2018!

Dominic Thiem – Borna Coric (Croaţia, 13) [11] 6-7(3), 6-2, 7-5 în 2h28′

Set decisiv animat cu Coric la conducere: 3-1 şi cu Thiem revenind şi conducând cu 4-3 (un break înainte), dar cu croatul egalând imediat. Austriacul s-a desprins însă pe final, câştigând cu returul la zero în jocul 11 şi calificându-se în primul sfert de finală la un Masters 1000 disputat pe hard, de la Cincinnati 2017.

*

Alexander Zverev (Germania, 5) [4]Karen Khachanov (Rusia, 18)

Palmares direct: 2-0

În optimi:

Alexander Zverev – Diego Schwartzman (Argentina, 19) [15] 6-4, 6-2 în 1h21′

Zverev s-a calificat în al 7-lea sfert la cele 9 turnee Masters 1000 din 2018, doar la Indian Wells şi Cincinnati a ieşit mai devreme, la ambele în primul meci.

Karen Khachanov – John Isner (SUA, 9) [8] 6-4, 6-7(9), 7-6(8) în 2h28′

Karen Khachanov va fi singurul jucător necotat printre capii de serie, prezent în sferturile de finală, după o partidă “marca John Isner” cu un singur break – cel din primul joc al partidei – şi în care rusul a ratat 3 mingi de meci în tie-break-ul setului 2, pentru ca în cel din decisiv să salveze una la 5-6, să rateze una la 7-6 şi să mai salveze una la 7-8, înainte a câştiga.

Marin Cilic – Grigor Dimitrov (Bulgaria, 10) [9] 7-6(5), 6-4 în 1h49′

Dimitrov a salvat 5 mingi de set şi una de meci, dar până la urmă nu i-a oferit şansa lui Andre Agassi să-l vadă decât în două meciuri şi după Turneul Final – unde nu-şi va apăra titlul, pierde 1500 de puncte –  se va clasa pe locul 19 ATP – cel mai slab de pe 10 octombrie 2016 încoace – şi fără niciun titlu, în timp ce anul trecut câştiga 4.

Novak Djokovic – Damir Dzumhur (Bosnia şi Herţegovina, 52) 6-1, 2-1 în 53′

Djokovic nu a putut să-şi serbeze locul 1 proaspăt dobândit cu o victorie completă, căci Dzumhur s-a retras din cauza unei probleme la spate.

Oricum, Nole contabilizează a 20-a victorie consecutivă şi are acum 145 de puncte avans faţă de Rafa în clasamentul live.

De asemenea, el câştigă o serie de 30 de seturi consecutive, record personal, în timp ce este pentru a 6-a oară în carieră când reuşeşte o serie de 20 sau mai multe victorii la rând: