În optimile de finală (R16) ale probei de dublu la turneul ATP Masters 1000 “Miami Open presented by Itaú”:

Lukazs Kubot (Polonia, 17) / Marcelo Melo (Brazilia, 9) [6] Jean-Julien Rojer (20 ATP la dublu) / Horia Tecău (14)  6-4, 3-6, [11-9]

Partida a durat 1h34′.

Horia şi Jean-Julien au reuşit un set 2 foarte bun în care nu şi-au pierdut serviciul, după ce în primul set scorul la break-uri le fusese defavorabil 1-2. Ei au reuşit să echilibreze şi super tie-break-ul, după ce fuseseră conduşi cu 5-1 şi 7-4. Au egalat la 8 şi apoi au salvat prima minge de meci. Pe cea de-a doua însă, au convertit-o Kubot /Melo, care au fost susţinuţi pe toată durata partidei de o foarte activă galerie braziliană.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer părăsesc “Miami Open” cu câte 90 de puncte ATP fiecare în clasamentul individual de dublu şi cu un cec de 25.320 USD pe care îl vor împărţi.