Dusan Lajovic
Credit Foto: “Mutua Madrid Open”
Rezumatul zilei de ieri, la sfârşitul ştirii

Dacă 5 dintre jucătorii calificaţi în sferturile de finală ale ATP Masters 1000 “Mutua Madrid Open” au fost cotaţi între primii 8 capi de serie, ceilalţi 3 au realizat performanţe deosebite la acest turneu.

Sârbul Dusan Lajovic (95 ATP, clasament maxim: 57 ATP / octombrie 2014, 27 de ani), promovat din calificări, a atins primul sfert de finală la un turneu ATP Masters 1000, după ce ieri a câştigat prima partidă din carieră la un jucător din top 10 ATP: 3-6, 6-4, 7-6(6) în 2h17’cu Juan Martín del Potro (Argentina, 6) [4].

Kyle Edmund (Marea Britanie, 22 ATP, aflat pe cel mai bun loc al carierei, 22 de ani) a confirmat victoria din turul 2 la Novak Djokovic [10], cu încă una preţioasă în optimi: 6-3, 6-3 în 1h12′ în faţa lui David Goffin (Belgia, 10) [8]. El a înregistrat a doua victorie la un jucător din top 10 ATP, după ce la începutul anului îl învingea pe Grigor Dimitrov (3) la Australian Open.
Şi britanicul va juca astăzi în primul sfert de finală al unui turneu Masters 1000 şi va intra de luni în top 20 ATP.

Denis Shapovalov (Canada, 43, clasament maxim: 42 ATP / aprilie 2018, 19 ani) s-a calificat ieri în al doilea sfert de finală la un turneu Masters 1000 – după Montréal 2017 – în urma victoriei asupra compatriotului său, Milos Raonic (24): 6-4, 6-4 în 1h22′ şi este sigur de locul 34 ATP, un nou maxim al carierei.
În turul 2, Raonic îl eliminase pe Grigor Dimitrov (Bulgaria, 4) [3]: 7-5, 3-6, 6-3 în 1h59′.

În rest, rezultate normale, cu observaţiile că:

• Dominic Thiem (Austria, 7) [5] a primit pentru a rămâne meci în setul doi al partidei din optimi cu Borna Coric (Croaţia, 35), dar s-a descurcat până la urmă şi a avansat pe tablou: 2-6, 7-6(5), 6-4 în 2h24′
  • John Isner (SUA, 9) [7] s-a impus în meciul perefct de tie-break-uri – niciun break de-a lungul partidei – 6-7(9), 7-6(3), 7-6(4) în cu Pablo Cuevas (Uruguay, 47).

În sfera extraordinarului rămâne în continuare seria invincibilă a lui Rafael Nadal, care ieri a câştigat al 50-lea set consecutiv pe zgură – pentru 21 victorii – şi a depăşit astfel recordul lui John McEnroe, de 49 de seturi consecutive, ce data din 1984.

Seria de 50 de seturi câştigate consecutiv de Rafa (niciun tie-break) – Credit Instagram: espntenis

*

Numărul de sferturi de finală la turnee Masters 1000 al ultimilor 8 de la Madrid: