La 29 de ani, după 3 încercări nereuşite, Juan Martín del Potro a reuşit să câştige aseară la “BNP Paribas Open”, care s-a disputat la Indian Wells, primul titlu ATP Masters 1000 al carierei – şi al doilea ca importanţă – în urma finalei:

4 Slideshow-uri a câte 5 imagini
Rezumatul partidei, la sfârşitul ştirii

Juan Martín del Potro (Argentina, 8, 29 de ani) [6] – Roger Federer (Elveţia, 1 ATP, 36 de ani) [1] 6-4, 6-7(8), 7-6(2)

Partida a durat 2h42′.
Meciul a fost dramatic: după ce Del Potro a câştigat primul set, datorită unicului break din jocul 5, în al doilea s-a câştigat doar cu returul, deşi Roger a avut două mingi de set la 5-4 pe serviciul lui Delpo. În tie-break, liderul ATP a ratat alte 4 mingi de set, la 6-3 şi 7-6.
A urmat o minge de meci pentru Delpo la 8-7, nefructificată, apoi Roger şi-a adjudecat manşa.
În decisiv s-a mers cu serviciul până la 4-4, scor la care Federer a făcut break. A servit apoi pentru meci şi a făcut-o bine, căci şi-a creat 3 oportunităţi de a câştiga titlul. Nu suficient de bine însă, căci le-a ratat pe toate şi Juan Martín a egalat la 5. Apoi el a dominat categoric tie-break-ul distanţându-se la 5-0 şi Roger nu a mai reuşit decât să salveze o minge de meci.

JMDP – RF

Credit Info: atpworldtour.com

Juan Martín del Potro a câştigat astfel a 11-a partidă consecutivă în circuit, 5 pentru titlul de la ATP 500 Series Acapulco şi 6 pentru titlul de aici.

Pentru acesta din urmă a fost recompensat cu 1000 de puncte ATP – care în clasamentul de astăzi îi asigură un progres până pe locul 6 ATP – şi cu un premiu financiar în valoare de 1.340.860 USD.

Palmaresul defalcat al celor 22 de titluri ale lui Juan Martín del Potro arată acum astfel: