După ce s-au confruntat deja în două finale în 2016: München şi Stuttgart, iată că acum Dominic Thiem şi Phillip Kohlschreiber s-au nimerit pe acelaşi sfert de tablou la ATP 500 Series “Gerry Weber” de la Halle. În 2016, scorul întâlnirilor este egal, per total Kohlschreiber mai are o victorie în semifinalele de la Kitzbühel 2015: 6-0, 7-6(6). Kohlschreiber vine după un meci greu în optimi: 6-7(7), 6-4, 7-5 în 2h14′ cu croatul Ivo Karlovic (28).

Altfel, Kei Nishikori [2] s-a retras, înaintea meciului din optimi cu Florian Mayer, din cauza unei accidentări la coaste, la fel ca Sergiy Stakhovsky (100 ATP) [Q], dar în setul decisiv al partidei cu David Goffin [5], după ce ucraineanul a fost în două rânduri în setul 2, la 5-4, la doar două puncte de o victorie importantă.