Două Slideshow-uri a câte 5 imagini

Într-una din semifinalele probei de dublu a turneului ATP 500 Series “Dubai Duty Free Tennis Championships”:

Jean-Julien Rojer (Olanda, 25 ATP la dublu) / Horia Tecău (19) [4] – Henri Kontinen (Finlanda, 5) / John Peers (Australia, 6) [1] 7-6(8), 6-3

Partida a durat 1h20′
În tie-break-ul primului set în care ambele perechi şi-au câştigat toate ghemurile de serviciu, Rojer / Tecău au salvat 3 mingi de set: două la 4-6 şi una la 6-7, pentru a o fructifica pe a doua pe care au avut-o (prima la 8-7).

În setul doi, Horia şi Jean-Julien s-au distanţat cu singurul break al meciului la 3-1.

Rojer / Tecău au acumulat câte 300 de puncte ATP pentru calificarea în finală, ceea ce lui Horia îi aduce deocamdată un progres de un loc în clasamentul de dublu şi perechii un salt de 7 locuri până pe locul 5 în ierarhia ATP Doubles Race to London, clasamentul live al sezonului 2017, în care învinşii lor de astăzi, Kontinen / Peers, conduc.

În finala – care va începe mâine la ora 15.00, Jean-Julien Rojer / Horia Tecău îi vor întâlni pe Rohan Bopanna (India, 24) / Marcin Matkowski (Polonia, 30), care în cea de-a doua semifinală de astăzi au trecut de Guillermo Garcia-Lopez (Spania, 32) / Leander Paes (India, 62) cu 6-3, 3-6, [10-6] după 1h8′.

Finala de mâine va fi a 17-a a perechii Jean-Julien Rojer / Horia Tecău – prima în 2014, la Croatia Open – în urma cărora au câştigat 12 titluri.
Horia are în total 47 de finale jucate până acum, din care a câştigat 29, iar Jean-Julien 35, din care a câştigat 21.