Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, care de-abia astăzi au jucat prima partidă la ATP Masters 1000 “Western & Southern Open” de la Cincinnati, pe cea din optimile de finală (R16), au obţinut o victorie categorică:

Jean-Julien Rojer (Olanda, 9) / Horia Tecău (16) [6] – Sam Querrey (61) / Rajeev Ram (37) (ambii SUA) 6-3, 6-3

Partida a durat în 56′.
Rojer / Tecău au câştigat de 3 ori cu returul în primul set, iar adversarii doar o dată, iar în manşa a doua echipa româno-olandeză a reuşit singurul break.

Horia şi Jean-Julien vor fi recompensaţi cu câte 180 de puncte ATP şi cu un premiu financiar comun în valoare de 42.480 USD pentru calificarea în sferturile de finală, unde le vor întâlni pe vechile lor cunoştinţe Feliciano Lopez (23) / Marc Lopez (22) (ambii Spania), cu care au un palmares favorabil: 4-2. Spaniolii i-au învins în optimi pe capii de serie 2, Mike Brian (1) / Jack Sock (10): 6-3 6-0 în 52′.