Credit foto: barcelonaopenbancsabadell

Victorie preţioasă pentru Florin Mergea şi Aisam Qureshi astăzi, în sferturile de finală ale turneului ATP 500 Series “Barcelona Open Banco Sabadell”.
Ei i-au învins pe liderii clasamentului perechilor în 2017 şi primii doi clasaţi în clasamentul ATP individual de dublu!

Florin Mergea (25 ATP la dublu) /Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan, 31) – Henri Kontinen (Finlanda, 1) / John Peers (Australia, 2) [1] 6-4, 6-4

Partida a durat 1h4′.

2-1 la break-uri în primul set şi 1-0 în cel de-al doilea pentru Florin şi Aisam, care au ratat pe serviciul adeversarilor, la 5-3, 4 mingi de meci, dar şi-au câştigat la zero serviciul în ultimul ghem al partidei.

Mergea şi Qureshi vor fi recompensaţi cu câte 180 de puncte ATP şi vor împărţi 37.030 USD. Punctele îi vor asigura lui Florin un progres cert de un loc în clasamentul de dublu, iar perechii Mergea / Qureshi, deocamdată cel puţin locul 26 în clasamentul “ATP Race to London”.

În semifinale, Florin şi Aisam îi vor întâlni pe învingătorii din partida pe care Jean-Julien Rojer / Horia Tecău o vor disputa cu cei care vor câştiga în Feliciano Lopez / Marc Lopez – Lukasz Kubot / Mischa Zverev. Această din urmă partidă este programată să încheie programul – foarte întârziat din cauza ploii – zilei de astăzi.