Aseară, în a doua partidă de simplu a zilei, la Turneul Final ATP, care se dispută la Londra, Kei Nishikori a confirmat forma foarte bună de la sfârşitul sezonului regulat şi a câştigat prima partidă din Grupa Lleyton Hewitt:

Kei Nishikori (Japonia, 9 ATP) [7] – Roger Federer (Elveţia, 3) [2] 7-6(4), 6-3

Partida a durat 1h27′.
În tie-break-ul primului set – în care se câştigase doar cu serviciul – Nishikori s-a desprins 6-1, Federer reuşind să salveze doar primele 3 mingi de set.
În manşa a doua, Roger a reuşit un break în primul joc, anihilat imediat de Kei, care a mai câştigat o dată aflat la retur – în jocul 6 – şi apoi şi-a apărat fără alte emoţii break-ul.

Aceasta a fost a 3-a victorie a lui Nishikori, din cele 10 partide pe care le-a disputat până acum cu Federer şi o revanşă pentru înfrângerile recente din sferturile de finală ale ATP Masters 1000 Shanghai şi Paris.

În urma acestui rezultat, Rafael Nadal şi-a asigurat locul 2 la sfârşitul sezonului 2018.
El încheie un sezon în top 2, pentru a 10-a oară:

Locul 1: 2008, 2010, 2013, 2017
Locul 2: 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2018

Mai devreme, în aceeaşi grupă se jucase partida:

Kevin Anderson (Africa de Sud, 6) [4] – Dominic Thiem (Austria, 8) [6] 6-3, 7-6 (10)

Partida a durat 1h48′.
În tie-break-ul setului 2, Anderson a ratat o minge de meci la 6-5, a salvat una de set la 6-7, a mai ratat o ocazie de a închide partida la 8-7, ca apoi să salveze din nou la 8-9 şi apoi să fructifice a 4-a minge de meci.

Acum palmaresul direct în întâlnirile Anderson – Thiem a devenit 7-2.

Învingătorii au acumulat câte 200 de puncte ATP şi învinşii, niciunul.

*

Ieri s-au disputat şi partidele primei runde din Grupa Llodra / Santoro:

Jamie Murray (Marea Britanie, 9) / Bruno Soares (Brazilia, 9) [4] – Raven Klaasen (Africa de Sud, 13) / Michael Venus (Noua, Zeelandă, 14) [6] 7-6(5), 4-6, [10-5] în 1h48′

Juan Sebastian Cabal (5) / Robert Farah (5) (ambii Columbia) [2] – Nikola Mektic (Croaţia, 11) / Alexander Peya (Austria, 16) [7] 6-3, 6-4 în 1h10′