Edris Fetisleam, campion în Antalya şi mai vârstnicul adversar pe care l-a învins în finală

Edris Fetisleam (19 ani) a câştigat astăzi primul titlu al carierei la seniori şi a făcut-o într-o manieră remarcabilă: 7 victorii – două în calificări şi cinci pe tabloul principal – toate în două seturi, toate în faţa unor jucători mai bine clasaţi decât el, inclusiv prima victorie la un jucător din top 300, fost în top 200, în optimile de finală!

În finala turneului ITF Futures – dotat cu premii în valoare de 15.000 USD – “GD Tennis” de la Antalya, tânărul jucătorul român – a cărui cea mai bună performanţă de până acum la simplu seniori era un sfert de finală – a învins un adversar în vârstă de 25 de ani, în faţa căruia pierduse de două ori până acum, ultima dată acum o lună:

Edris Fetisleam (1271 ATP) – Dante Gennaro (Italia, 523) [5] 7-6(8), 6-1

Partida a durat 1h41′.
În prima manşă, Edris a salvat 3 mingi de set – două la 4-6 şi una la 6-7 – ca apoi să fructifice a doua oportunite pe care şi-a creat-o de a câştiga setul.
În manşa a doua, italianul nu a apărut pe tabelă decât la 4-0.

Edris acumulează în urma acestei victorii de turneu 18 puncte ATP, care adăugate celor 5 pe care le avea până acum îi vor asigura de luni într-o săptămână prezenţa în top 850 ATP!

Premiul financiar cu care a fost recompensat este în valoare de 1.944 €.