Qiang Wang îşi continuă excelentele performanţe obţinute acasă – titlurile de la International Nanchang şi Gunangzhou, însoţite de semifinale la Premier Mandatory Beijing şi Premier 5 Wuhan, cărora le-a adăugat o prezenţă în ultimele 4 la International Hiroshima – şi a desăvârşit astăzi în sferturile de finală ale WTA International “Prudential Hong Kong Tennis Open” prima victorie a carierei la o jucătoare din top 5 WTA, ea având până acum 4 succese – 3 în acest sezon – la jucătoare clasate în al doilea interval al top 10:

Qiang Wang (China, 24 WTA) [6] – Elina Svitolina (Ucraina, 5) [1] 6-2, 6-4

Partida a durat 1h14′.
Întrerupt ieri din cauza ploii la scorul de 5-2, 30-40 în setul 2, meciul a continuat cu o tentativă de revenire a ucrainencei, stopată însă la timp de Qiang Wang, care o va întâlni astăzi, mai târziu, în a 5-a semifinală consecutivă din circuit pe Garbiñe Muguruza (Spania, 13) [4]. Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum.