Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
5 Slideshow-uri a câte 5 imagini
Mingile de meci, la sfârşitul ştirii
Astăzi s-au disputat primele meciuri la Turneul Final “Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai”.
- în turneul de dublu, Grupa Bougainvillea:
Lyudmyla Kichenok (35 WTA la dublu) / Nadiia Kichenok (37) (ambele Ucraina) [3] – Xinyu Jiang (113) / Zhaoxuan Yang (28) (ambele China) [5] 7-6(9), 3-6, [11-9]
Credit Foto: “WTA Elite Trophy”
- la simplu, în Grupa Azaleea;
Daria Kasatkina (Rusia, 10 WTA) [1] – Qiang Wang (China, 22) [11] 6-1, 2-6, 7-5
Partida a durat 1h55′.
Luptă aprigă în setul decisiv, în care 9 jocuri la rând – între ghemurile 3 şi 11 – s-au câştigat cu returul. Deşi chinuită de crampe musculare, Dasha a avut forţa să câştige ultimul joc cu serviciul, creând astfel diferenţa finală.
- în Grupa Orhideea:
Aryna Sabalenka (Belarus, 12) [3] – Ashleigh Barty (Australia, 19) [9] 6-4, 6-4
Partida a durat 1h24′.
Sabalenka a întors setul doi de la 1-3.
- în Grupa Trandafir:
Elise Mertens (Belgia, 13) [4] – Anett Kontaveit (Estonia, 20) [10] 6-3, 6-1
Partida a durat 1h6′.
De la 3-3 în primul set, Mertens s-a desprins decisiv cu 8 jocuri câştigate consecutiv şi a obţinut astfel prima victorie la Kontaveit.
*
Mâine programul zilei va fi deschis – de la ora 7.30 AM – cu partida de dublu din Grupa Liliac:
Mihaela Buzărnescu (24 WTA la dublu) / Alicja Rosolska (Polonia, 29) [1] – Shuko Aoyama (Japonia, 42) / Lidziya Marozawa (Belarus, 41) [4]
Buzărnescu şi Rosolska nu au mai jucat împreună până acum, în timp ce Aoyama / Marozawa au participat la 6 turnee împreună – toate în sezonul actual – reuşind să se califice în finala International Hong Kong, în semifinalele Premier 5 Wuhan, şi în sferturi de finală la Premier 5 Montréal.
În continuare se vor disputa 3 partide de simplu:
- nu mai devreme de ora 9.00, în Grupa Trandafir:
Julia Görges (Germania, 14) [5] – Anett Kontaveit (Estonia, 20) [10]
Palmares direct: 1-0
- nu mai devreme de ora 11.00, în Grupa Azaleea:
Daria Kasatkina (Rusia, 10 WTA) [1] – Madison Keys (SUA, 16) [6]
Palmares direct: 0-3
- nu mai devreme de ora 13.00, în Grupa Camelia:
Garbiñe Muguruza (Spania, 17) [7] – Shuai Zhang (China, 36) [12]
Palmares direct: 2-1
.@DKasatkina gets the hard fought win at the @WTAEliteTrophy!
Seals victory over Wang 6-1, 2-6, 7-5! pic.twitter.com/ZaTdjhOyor
— WTA (@WTA) October 30, 2018
Aryna Sabalenka seals the first win at the @WTAEliteTrophy!
Defeats Barty 6-4, 6-4! pic.twitter.com/AD6sFqrMOj
— WTA (@WTA) October 30, 2018
.@elise_mertens seals victory at the @WTAEliteTrophy!
Gets the win over Kontaveit 6-3, 6-1! pic.twitter.com/7i0pVNVzJh
— WTA (@WTA) October 30, 2018