3 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Qiang Wang îşi continuă magia şi după seria de 14 victorii obţinute în China – întreruptă în semifinalele de la Premier 5 Wuhan de Anett Kontaveit sau mai degrabă de o accidentare, astăzi la primul meci pe care l-a jucat la WTA Premier Mandatory “China Open“ – în turul 2 (R32), căci în primul (R61) a avut BYE – şi-a reluat şirul victoriilor câştigând la zero în faţa câştigătoarei unui turneu de Mare Şlem:

Qiang Wang (China, 28 WTA) – Jelena Ostapenko (Letonia, 13) [12] 6-0, 6-0

Partida a durat 55′.
Tot ce a reuşit letona, la prima înfrângere pe care a suferit-o la acest scor în circuit, a fost să ducă două jocuri în primul set şi unul în al doilea în prelungiri.
De remarcat atitudinea sportivă a Aljonei, la sfârşitul partidei (videoclip, mai jos).

Ostapenko, semifinalistă anul trecut aici, va pierde 325 (390-65) de puncte în clasamentul de lunea viitoare şi va coborî cel puţin până pe locul 17.