În prima partidă din runda a doua a Grupei Albe la Turneul Final WTA de la Singapore:

Caroline Wozniacki (3 WTA) [2] – Petra Kvitova (5) [4] 7-5, 3-6, 6-2

Partida a durat 2h19′.
În prima manşă s-a câştigat cu serviciul până la 4-3, scor la care Wozniacki a rupt echilibrul cu un break, astfel că în jocul următor a avut minge de set pe serviciul ei, salvată de Kvitova care a făcut re-break, dar în prelungiri nu a mai avut forţa să obţină tie-break-ul, după ce şi-a pierdut uşor serviciul în ultimul joc.
Setul 2 a fost dominat de Petra: ea a luat un avans timpuriu: 3-1, şi-a pierdut concentrarea la un time-out medical cerut de daneză, care a egalat, dar şi-a reintrat în ritm şi a dominat finalul.
În schimb, în decisiv, Wozniacki nu a mai avut nicio problemă în a se desprinde categoric, Petra nemaireuşind să străpungă “zidul Wozniacki”, nedispunând de prospeţimea fizică necesară.

Credit Info: wtatennis.com

Caroline Wozniacki înregistrează prima victorie şi îşi sporeşte zestrea de puncte la 375, în timp ce Petra rămâne cu 250.

Urmează partida:

Elina Svitolina (7 WTA) [6] Karolina Plíšková (8 WTA) [7]

Dacă Plíšková câştigă la orice scor, ea se califică de pe primul loc şi Kvitova este eliminată.
Svitolina se califică încă de astăzi cu o victorie în două seturi.