4 Slideshow-uri a câte 5 imagini
Videoclipuri cu mingile de meci, la sfârşitul ştirii

Semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului ATP Masters 1000 “Rolex Shanghai Masters” a oferit singura abatere de la lista primilor 4 capi de serie, dar care fusese decisă deja în optimile de finală: calificarea lui Borna Coric [13] în dauna lui Juan Martin del Potro [3], argentinianul abandonând după primul set al partidei pe care cei doi au disputat-o ieri, din cauza unei căzături în jocul 10, care i-a afectat genunchiul stâng. Rezultatele investigaţiilor urmează să vină în curând şi să precizeze amplitudinea daunelor.

Croatul şi-a valorificat astăzi şansa oferită şi a trecut de Matthew Ebden (Australia, 51): 7-5 , 6-4 în 1h33′.
Victoria şi cele 360 de puncte obţinute îi asigură lui Coric începând de luni, un nou clasament maxim al carierei: 14 ATP, cel vechi 18 ATP data de pe 10 septembrie.

Adversar în semifinale îi va fi Roger Federer [1], care după ce câştigase primele două partide de aici în 3 seturi, a reuşit să se impună astăzi în doar două, după ce Kei Nishikori (Japonia, 12) [8] revenise de la 1-3 în setul 2, iar în tie-break începuse mai bine: 4-1. A urmat însă o serie de 6 puncte necruţătoare ale lui Roger: 6-4, 7-6(4) în 1h51′.

Roger a egalat cu victoria de astăzi recordul lui Rafael Nadal de 362 de partide câştigate în turneele Masters 1000. Următorii în acest clasament sunt Novak Djokovic – 326, Andy Murray – 212, Andre Agassi – 209.

Mâine, nu mai devreme de ora 11.30 va începe semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului, iar nu mai devreme de ora 15.00: