3 Slideshow-uri a câte 5 imagini
Rezumatul zilei, la sfârşitul ştirii

Ieri, în turul 2 (R32) la “Paris Rolex Masters” a intrat – cu victorie – capul de serie numărul 2:

Novak Djokovic (Serbia, 2 ATP) [2] – Joao Sousa (Portugalia, 48) [Q] 7-5, 6-1 în 1h33′

Următorul adversar al lui Nole va fi Damir Dzumhur (Bosnia şi Herţegovina, 52), autorul singurei eliminări a unui cap de serie – Stefanos Tsitsipas [14] de până acum.

Alt cap de serie, Kyle Edmund [12] s-a retras din cauza unei acumulări de lichid care i-a fost descoperită la genunchiul stâng. Locul lui a fost luat de Matthew Ebden (Australia, 18) [LL], care la rândul lui a abandonat în setul 2 al partidei din turul 2, pe care a disputat-o cu Karen Khachanov (Rusia, 18): 6-2, 2-0, pentru acesta din urmă.

Al 4-lea jucător calificat deja în optimi este Marin Cilic (Croaţia, 7) [5]: 6-3, 6-4 cu Philipp Kohlschreiber (Germania, 43).

Astăzi vor juca primul meci la Paris, în turul 2 (R32) capii de serie 1, 3 şi 4, evident toţi pe terenul central:

• de la ora aproximativă 13.30 (al doilea meci):

Alexander Zverev (Germania, 5) [4] – Frances Tiafoe (SUA, 44)

Palmares direct: 2-1

• de la ora aproximativă 16.30 (al 4-lea meci):

Rafael Nadal (Spania, 1) [1]Fernando Verdasco (Spania, 27)

Palmares direct: 17-3

• în continuare, dar nu mai devreme de 20.30:

Roger Federer (Elveţia, 3) [3]Milos Raonic (Canada, 21)

Palmares direct: 11-3

Milos Raonic (21) l-a depăşit ieri, după o partidă dramatică, pe Jo-Wilfried Tsonga (Franţa, 256) [WC]: 6-7(4), 7-6(5), 7-6(5) în 2h53′. Francezul, încă în perioada de reintrare în formă după accidentarea şi operaţia ce a urmat, care l-a ţinut departe de teren între februarie şi septembrie, a opus o rezistenţă frumoasă: în prima manşă a salvat două mingi de set, pentru a se impune în tie-break, în a doua a revenit în tie-break de la 1-6, până la 5-6, dar n-a mai avut resurse pentru final, iar în decisiv a salvat o minge de meci la 4-5 şi în tie-break a ţinut pasul până la 5-5.