Singurul cap de serie prezent în sferturile de finală ale turneului WTA Premier 5 “Dongfeng Motor Wuhan Open” – finalista ediţiei trecute, Ashleigh Barty – este prima jucătoare calificată în semifinale:

Ashleigh Barty (Australia, 17) [16] – Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 39) 6-2, 5-7, 6-4

Partida a durat 2h4′.
În setul decisiv, părea că Pavlyuchenkova o să ducă răsturnarea situaţiei până la capăt, când a câştigat prima cu returul la 2-2. Dar Barty a făcut imediat re-break şi  s-a desprins în ultimul joc, pe serviciul adversarei, la a 3-a minge de meci.

Ultima dată Barty juca în semifinale la Premier 5 Montréal.

La “Wuhan Open” ea o va întâlni în această fază pe învingătoarea din partida Dominika Cibulkova (Slovacia, 31) – Aryna Sabalenka (Belarus, 20)