Foto 1: Jimmie48 Photography / WTA
Foto 2-5:  Sorana şi Andrea Petkovic, la antrenamentul de alaltăieri. Credit Twitter @DaiPeiru

Sorana Cîrstea va juca pentru un loc pe tabloul principal – la sfârşitul ştirii – al turneului WTA Premier Mandatory “China Open” – care se va disputa săptămâna viitoare la Beijing.

În partida din primul tur al calificărilor:

Sorana Cîrstea (57 WTA) [5] – Varvara Lepchenko (SUA, 105) 4-6, 6-4, 7-6(2)

Partida a durat 2h29′.
În primul set, de la 3-3, o serie de 3 break-uri au lăsat-o pe Lepchenko în avantaj.
În al doilea, de la 1-1, o serie de 4 break-uri a amânat decizia până în ultimul joc, în care jucătoarea noastră a mai câştigat o dată cu returul.
În decisiv, Sorana şi-a pierdut prima serviciul, a egalat la 3, dar la 4 egal Lepchenko a mai făcut un break şi în jocul următor a avut 3 mingi de meci – două la 40-15 şi una la avantaje – toate salvate de jucătoarea noastră, care în tie-break s-a desprins de la 2-2 cu 5 puncte câştigate la rând.

Sorana acumulează 20 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 6.375 USD şi va juca pentru un loc pe tabloul principal cu învingătoarea din partida Lizette Cabrera (Australia, 187) [WC] – Polona Hercog (Slovenia, 87) [15], care este întreruptă din cauza ploii.

Cum întreruptă este şi partida:

Monica Niculescu (82) [14] Zarina Diyas (Kazahstan, 92), după ce kazaha a câştigat primul set: 7-6(4), Monica a salvat două mingi de set la 4-5, încă una la 5-6 – de fiecare dată la primire – dar în tie-break, adversara s-a distanţat.