5 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Doi capi de serie au fost eliminaţi ieri pe jumătatea inferioară a tabloului masculin la US Open 2018 – una ceva mai animată decât cea superioară –  în partidele din turul 3 (R32):

Philipp Kohlschreiber – Alexander Zverev (Germania, 4) [4] 6-7(1), 6-4, 6-1, 6-3 în 3h9′

João Sousa – Lucas Pouille (Franţa, 17) [17] 7-6(5), 4-6, 7-6(1), 7-6(4)

Partida a durat 3h38′.
În setul 4, Sousa a salvat o minge de set la 5-6, aflat la primire şi a eliminat astfel al doilea cap de serie la rând, după Carreño Busta [12], devenind şi primul portughez – indiferent de sex – care ajunge în optimile de finală ale unui turneu de Mare Şlem.

*

Federer şi Djokovic au trecut fără probleme mai departe:

Roger Federer – Nick Kyrgios (Australia, 30) [30] 6-4, 6-1, 7-5 în 1h44′

Novak Djokovic – Richard Gasquet (Franţa, 25) [26] 6-2, 6-3, 6-3 în 2h11′

Roger s-a calificat pentru a 17-a oară la rând în optimile US Open, doar la prima participare în 2000 s-a oprit în turul 3, iar Nole pentru a 11-a oară, doar la primele două participări, 2005 şi 2006, s-a oprit în turul 3.

În timp ce capul de serie 7 a avut mult de furcă în partida cu Alex de Minaur:

Marin Cilic – Alex de Minaur (Australia, 45) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-5

Partida a durat 4h.
În setul decisiv, Cilic a ratat 4 mingi de meci la 5-2, pe serviciul australianului şi încă una la 5-3 pe serviciul lui, permiţându-i tânărului de 19 ani să-l egaleze. Dar în ultimele două jocuri croatul nu a pierdut decât un punct.

*

Kei Nishikori (Japonia, 19) [21]Philipp Kohlschreiber (Germania, 34)

Palmares direct: 2-0

Calificări în optimi la US Open: 4-5

Calificări în optimi la turnee de Mare Şlem: 18-11

*

*        *

Novak Djokovic (Serbia, 6) [6] – João Sousa (Portugalia, 68)

*

Astăzi se vor disputa optimile de finală de pe jumătatea superioară.

Cei 16 jucători calificaţi au următorul palmares victorii-înfrângeri la turneele de Mare Şlem:

Kohlschreiber 1-9

Coric, Basilashvili, Millman şi Sousa joacă pentru prima dată în această fază la un turneu major.

Credit Info: Twitter Luca Brancher