4 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Simona Halep a obţinut a 3-a victorie la WTA Premier 5 “Coupe Rogers présentée par Banque Nationale”, care se dispută la Montréal.

În partida contând pentru sferturile de finală ale turneului:

Simona Halep (1 WTA) [1] – Caroline Garcia (Franţa, 6) [6] 7-5, 6-1

Partida a durat 1h28′.
Meciul a început cu un schimb de break-uri, dar apoi s-a mers cu serviciul, până în penultimul joc al setului, câştigat de Simona cu returul.
În setul 2, după ce a pierdut primul joc, liderul WTA a reuşit o serie de 6 jocuri câştigate la rând, dintre care 3 break-uri.

Simona repetă astfel victoria pe care o obţinea anul trecut în faţa lui Garcia în sferturile de finală ale turneului, se califică pentru a 4-a oară în semifinalele Open-ului canadian, îşi egalează astel realizările de la Toronto 2017 – 350 de puncte şi un premiu financiar în valoare de 126.450 USD – şi o va avea ca adversară în penultima fază – pentru prima dată în carieră – pe Ashleigh Barty (Australia, 16 WTA, aflată pe cel mai bun loc al carierei, 22 de ani) [15].
Ashleigh Barty a trecut în sferturile de finală de Kiki Bertens (Olanda, 18): 6-3, 6-1 în 54′.

Partida va deschide programul zilei pe terenul central şi va începe la ora 20.00.