Credit Foto: Jimmie48 Photography / WTA & sina.com

Semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului WTA Premier 5 “Western & Southern Open, de la Cincinnati, va deschide programul zilei de astăzi, la ora 19.00 şi va fi:

Petra Kvitova (Cehia, 6 WTA, 28 de ani) [8] Kiki Bertens (Olanda, 17, 26 de ani)

Credit Info: itftennis.com

În sferturile de finală:

Petra Kvitova – Elise Mertens (Belgia, 14) [15] 7-5, 5-7, 6-3

Partida a durat 2h42′.
În primul set, Mertens a revenit de la 0-5 şi a egalat, dar nu a mai găsit soluţii pentru finalul manşei, adjudecat de Kvitova, după două jocuri lungi, la a 3-a minge de set în ultimul joc, pe serviciul adversarei.
În setul 2 situaţia s-a inversat şi Petra a fost cea care a revenit de la 0-4 şi 2-5, dar belgianca a fost mai inspirată pe final, cu un break în jocul 11 şi un ghem alb câştigat apoi cu serviciul.
Tot ea a început mai bine decisivul: 2-0, dar cehoaica a ajuns-o din urmă şi a depăşit-o: 4-2, apărându-şi apoi avantajul până la final.

Petra Kvitova revine în semifinalele de la Cincinnati, pentru prima dată după 2012.
De asemenea, ea s-a calificat în a 6-a semifinală a sezonului, după Premier St. Petersburg, Premier 5 Doha, International Praga, Premier Mandatory Madrid şi Premier Birmingham, toate câştigate. Mai mult, de fiecare dată când în 2018 a ajuns în ultimele 4, Petra a câştigat ulterior turneul.

Calificarea de ieri îi va aduce cu siguranţă şi un progres de 1 loc în clasamentul WTA (a depăşit-o pe Garcia).

Kiki Bertens – Elina Svitolina (Ucraina, 7) [5] 6-4, 6-3

Partida a durat 1h24′.
Bertens a revenit în primul set de la 1-4 (un break în urmă), iar în al doilea s-a desprins decisiv de la 2-2.

Kiki Bertens îşi continuă excelentul sezon pe hard – o premieră pentru ea – şi după sferturile de la Premier 5 Montréal (în optimi câştigase la Kvitova) îşi adaugă acum semifinalele aici, ea reuşind să obţină în această serie şi primele 4 victorii la jucătoare din top 10 – Plíšková (9) şi Kvitova (8) la Montréal;  Wozniacki (2) şi Svitolina (7) la Cincinnati – pe această suprafaţă.
Să nu uităm nici de sezonul excelent al lui Bertens şi înainte US Open Series: victoria de turneu de la Premier Charleston, finala de la Premier Mandatory Madrid  (pierdută la Kvitova) şi sferturile de la Wimbledon, acestea din urmă dându-i încredere – conform spuselor ei de după a doua victorie de ieri – că poate mai mult pe suprafeţe rapide.