Credit foto: Instagram Cora@2305

În partida din turul 2 (R32) la US Open 2018:

Radu Albot (Republica Moldova, 131 ATP la dublu) / Malek Jaziri (Tunisia, 335) – Jean-Julien Rojer (Olanda, 9) / Horia Tecău (15) [6] 3-6, 7-6(8), 6-2

Partida a durat 2h21′.
Horia şi Jean-Julien au rămas în avantaj după seria de 3 break-uri între jocurile 4 şi 6 ale primului set şi nu au mai fi putut fi ajunşi.
În setul doi, ei au condus cu 4-2, au fost egalaţi la 4 şi apoi s-a câştigat cu serviciul până în tie-break, care a fost unul dramatic: 6-3 pentru Albot / Jaziri, dar echipa româno-olandeză a salvat 3 mingi de set şi încă una la 6-7. Apoi şi-a creat oportunitatea de câştiga partida la 8-7, dar 3 puncte consecutive ale adversarilor le-au permis acestora să egaleze situaţia la seturi.
În decisiv Albot / Jaziri au jucat din ce în ce mai bine, iar Rojer / Tecau n-au avut reacţie.

Horia şi Jean-Julien – campionii de anul trecut – pierd 1910 (2000-90) puncte fiecare în clasamentul de dublu şi destule locuri în clasament: Horia a coborât deocamadată până pe locul 25.

Credit Info: usopen.org