Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 pentru a 5-a oară la ultimele 6 turnee de Mare Şlem (cu excepţia Wimbledon 2018) şi pentru a 3-a oară consecutiv la US Open.

În partida din primul tur (R128) la US Open 2018:

Ana Bogdan (83 WTA) – Marie Bouzkova (Cehia, 170) [Q] 6-4, 6-2

Partida a durat 1h35′.

Credit Info: usopen.org

Ana nu şi-a pierdut serviciul de-a lungul partidei, aşa că break-ul din ultimul joc al primului set şi cele din jocurile 6 şi 8 al celui de-al doilea i-au asigurat victoria.

Jucătoarea noastră acumulează 70 de puncte WTA – la fel ca la ediţia trecută – şi un premiu financiar în valoare de 93.000 USD.

Următoarea ei adversară va fi Karolina Plíšková (8, clasament maxim: 1 WTA / iulie 2017, 26 de ani) [8], cu care Ana are un palmares direct 0-1, după ce a pierdut 2-6, 5-7 la WTA International Bad Gastein 2014 (R16 / zgură).

În primul tur, Karolina Plíšková a trecut de Zarina Diyas (Kazahstan, 60): 6-4, 7-6(4) tot în 1h35′, dar după ce în manşa a doua a salvat 4 mingi de set la 4-5, pe propriul serviciu. Plíšková şi-a pierdut serviciul o dată în setul 1 şi de 3 ori în al doilea.