La sfârşitul ştirii, videoclip cu o scurtă scenetă amuzantă, în stilul inconfundabil al Alexandrei

Alexandra Dulgheru a obţinut aseară a doua victorie la turneul ITF Pro – dotat cu premii în valoare de 100.000 USD – “Odlum Brown VanOpen”, care se dispută pe hard, în aer liber, la Vancouver. Ea a eliminat o jucătoare pe care o cunoaştem bine din turneele WTA:

Alexandra Dulgheru (148 WTA) – Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 116, fostă 58 WTA / septembrie 2017, 22 de ani) [8] 7-5, 7-6(7)

Partida a durat 2h9′.
Alexandra a ratat 4 mingi de set pe serviciul adversarei, la 5-4 în prima manşă, înainte de a o fructifica pe prima din prelungiri.
În manşa a doua, ea a condus cu 5-2  (un break înainte), dar a fost ajunsă din urmă de Haddad Maia şi a venit acum rândul jucătoarei noastre să salveze 4 mingi de set – în tie-break – de la 2-6 – înainte de a reveni cu 5 puncte consecutive şi de a fructifica a doua minge de meci.

Alexandra acumlează 50 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 2.533 USD pentru calificarea în sferturile de finală – unde o va întâlni astăzi – de la ora 21.00, în primul meci de pe terenul central – pe Misaki Doi (Japonia, 240, fostă 30 WTA / octombrie 2016, 27 de ani), pe care a mai învins-o la WTA Premier 5 Roma 2015 (R64 / zgură): 6-7(2), 6-3, 6-3.
La acel turneu, Alexandra – venită din calificări – ajungea până în sferturi, unde pierdea la Simona Halep [2].