Săptămâna aceasta, singurul turneu din circuitul ATP este 250 Series “Winston-Salem Open”, care se dispută în oraşul din Carolina de Nord şi este găzduit de universitatea Wake Forrest.

Turneul se dispută la Winston-Salem începând din 2011, la vremea respectivă fiind considerat de ATP un turneu nou.

Totuşi, să trecem scurt în revistă şi geneza lui: 1981-1989 s-a disputat la Long Island un turneu demonstrativ, integrat în circuit în 1990 şi disputându-se acolo până în 2004, când USTA l-a achiziţionat şi l-a comasat cu cel WTA de la New Haven, creând astfel un eveniment combinat înaintea US Open.
Acest proiect nu a durat decât până în 2010, după care a luat naştere actualul turneu, odată cu mutarea la Winston-Salem.

Deţinătorul titlului la simpluRoberto Bautista Agut – nu este prezent, el antrenându-se deja la New York, ieri împreună cu spaniolul Nicolas Kuhn.

În schimb, campionii din proba de dublu la ediţia 2017Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer – vor încerca să-şi apere titlul, echipa lor fiind cotată cap de serie 2.

De menţionat că Horia a mai fost campion la ultima ediţie disputată la New Haven, în 2010 (câştigătorii ediţiilor, la sfârşitul ştirii).

Ei au debutat ieri în primul tur (R16), dar partida a fost întreruptă, din cauza ploii.

Credit Foto: Twitter Winston-Salem

Continuarea partidei

Jean-Julien Rojer (Olanda, 9) / Horia Tecău (16) [2]Marco Cecchinato (503) / Andreas Seppi (237) (ambii Italia) 1-2, servesc Horia şi Jean-Julien

a fost reprogramată pentru astăzi, în al doilea meci de pe terenul 4, cu începere de la ora aproximativă 22.30.

*

În proba de simplu – 48 de jucători, primii 16 capi de serie au avut BYE în primul tur – au fost eliminaţi până acum, când nu au fost finalizate încă optimile de finală – 5 capi de serie: Marco Cechinato (Italia, 22) [4], Nikoloz Basilashvili (Georgia, 36) [10], Andrey Rublev (Rusia, 37) [11], Albert Ramos-Vinolas (Spania, 51) [13], Alex De Minaur (Australia, 43) [15]. Ei li se alătură lui David Goffin (Belgia, 10) [1] şi Damir Dzumhur (Bosnia şi Herţegovina, 24) [5], care s-au retras după tragerea la sorţi.

*

Ordinea de joc – 22.08 – ATP Winston-Salem 2018

Tablourile turneelor ATP

*

2017 Spain Roberto Bautista Agut Bosnia and Herzegovina Damir Džumhur 6–4, 6–4
2016 Spain Pablo Carreño Busta Spain Roberto Bautista Agut 6–7(6–8), 7–6(7–1), 6–4
2015 South Africa Kevin Anderson France Pierre-Hugues Herbert 6–4, 7–5
2014 Czech Republic Lukáš Rosol Poland Jerzy Janowicz 3–6, 7–6(7–3), 7–5
2013 Austria Jürgen Melzer France Gaël Monfils 6–3, 2–1, ret.
2012 United States John Isner Czech Republic Tomáš Berdych 3–6, 6–4, 7–6(11–9)
2011 United States John Isner France Julien Benneteau 4–6, 6–3, 6–4
2010 Ukraine Sergiy Stakhovsky Uzbekistan Denis Istomin 3–6, 6–3, 6–4
2009 Spain Fernando Verdasco United States Sam Querrey 6–4, 7–6(8–6)
2008 Croatia Marin Čilić United States Mardy Fish 6–4, 4–6, 6–2
2007 United States James Blake United States Mardy Fish 7–5, 6–4
2006 Russia Nikolay Davydenko Argentina Agustín Calleri 6–4, 6–3
2005 United States James Blake Spain Feliciano López 3–6, 7–5, 6–1
2004 Australia Lleyton Hewitt Peru Luis Horna 6–3, 6–1
2003 Thailand Paradorn Srichaphan United States James Blake 6–2, 6–4
2002 Thailand Paradorn Srichaphan Argentina Juan Ignacio Chela 5–7, 6–2, 6–2
2001 Germany Tommy Haas United States Pete Sampras 6–3, 3–6, 6–2
2000 Sweden Magnus Norman Sweden Thomas Enqvist 6–3, 5–7, 7–5
1999 Sweden Magnus Norman Spain Àlex Corretja 7–6(7–4), 4–6, 6–3
1998 Australia Patrick Rafter Spain Félix Mantilla 7–6(7–3), 6–2
1997 Spain Carlos Moyá Australia Patrick Rafter 6–4, 7–6(7–1)
1996 Ukraine Andrei Medvedev Czech Republic Martin Damm 7–5, 6–3
1995 Russia Yevgeny Kafelnikov Netherlands Jan Siemerink 7–6(7–0), 6–2
1994 Russia Yevgeny Kafelnikov France Cédric Pioline 5–7, 6–1, 6–2
1993 Switzerland Marc Rosset United States Michael Chang 6–4, 3–6, 6–1
1992 Czech Republic Petr Korda United States Ivan Lendl 6–2, 6–2
1991 Czech Republic Ivan Lendl Sweden Stefan Edberg 6–3, 6–2
1990 Sweden Stefan Edberg Socialist Federal Republic of Yugoslavia Goran Ivanišević 7–6, 6–3
1989 Czech Republic Ivan Lendl Sweden Mikael Pernfors 4–6, 6–2, 6–4
1988 United States Andre Agassi France Yannick Noah 6–3, 0–6, 6–4
1987 Sweden Jonas Svensson United States David Pate 7–6, 3–6, 6–3
1986 Czech Republic Ivan Lendl United States John McEnroe 6–2, 6–4
1985 Czech Republic Ivan Lendl United States Jimmy Connors 6–1, 6–3
1984 Czech Republic Ivan Lendl Ecuador Andrés Gómez 6–2, 6–4
1983 United States Gene Mayer Switzerland Heinz Günthardt 6–7(9–11), 6–4, 6–0
1982 United States Gene Mayer United States Johan Kriek 6–2, 6–3
1981 United States Brian Teacher France Yannick Noah 4–6, 6–3, 6–4

*

2017 Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău
Chile Julio Peralta
Argentina Horacio Zeballos
2016 Spain Guillermo García-López
Finland Henri Kontinen
Germany Andre Begemann
India Leander Paes
2015 United Kingdom Dominic Inglot
Sweden Robert Lindstedt
United States Eric Butorac
United States Scott Lipsky
2014 Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
United Kingdom Jamie Murray
Australia John Peers
2013 Canada Daniel Nestor
India Leander Paes
Philippines Treat Huey
United Kingdom Dominic Inglot
2012 Mexico Santiago González
United States Scott Lipsky
Spain Pablo Andújar
Argentina Leonardo Mayer
2011 Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
Germany Christopher Kas
Austria Alexander Peya
2010 Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
India Rohan Bopanna
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
2009 Austria Julian Knowle
Austria Jürgen Melzer
Brazil Bruno Soares
Zimbabwe Kevin Ullyett
2008 Brazil Marcelo Melo
Brazil André Sá
India Mahesh Bhupathi
The Bahamas Mark Knowles
2007 India Mahesh Bhupathi
Serbia Nenad Zimonjić
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
2006 Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
2005 Argentina Gastón Etlis
Argentina Martín Rodríguez
United States Rajeev Ram
United States Bobby Reynolds
2004 France Antony Dupuis
France Michaël Llodra
Switzerland Yves Allegro
Germany Michael Kohlmann
2003 South Africa Robbie Koenig
Argentina Martín Rodríguez
Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Cyril Suk
2002 India Mahesh Bhupathi
United States Mike Bryan
Czech Republic Petr Pála
Czech Republic Pavel Vízner
2001 United States Jonathan Stark
Zimbabwe Kevin Ullyett
Czech Republic Leoš Friedl
Czech Republic Radek Štěpánek
2000 United States Jonathan Stark
Zimbabwe Kevin Ullyett
United States Jan-Michael Gambill
United States Scott Humphries
1999 France Olivier Delaître
France Fabrice Santoro
United States Jan-Michael Gambill
United States Scott Humphries
1998 Spain Julian Alonso
Spain Javier Sánchez
United States Brandon Coupe
United States Dave Randall
1997 South Africa Marcos Ondruska
Germany David Prinosil
United States Mark Keil
United States T.J. Middleton
1996 United States Luke Jensen
United States Murphy Jensen
Germany Hendrik Dreekmann
Russia Alexander Volkov
1995 Czech Republic Cyril Suk
Czech Republic Daniel Vacek
United States Rick Leach
United States Scott Melville
1994 France Olivier Delaître
France Guy Forget
Australia Andrew Florent
United Kingdom Mark Petchey
1993 Germany Marc-Kevin Goellner
Germany David Prinosil
France Arnaud Boetsch
France Olivier Delaître
1992 United States Francisco Montana
United States Greg Van Emburgh
Italy Gianluca Pozzi
Finland Olli Rahnasto
1991 Germany Eric Jelen
Germany Carl-Uwe Steeb
United States Doug Flach
Italy Diego Nargiso
1990 France Guy Forget
Switzerland Jakob Hlasek
Germany Udo Riglewski
Germany Michael Stich

Sursă: wikipedia.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.