Credit foto: Twitter James Peeling

În partida din primul tur (R16) al turneului WTA Premier “Nature Valley International”, care se dispută pe iarbă, la Eastbourne:

Irina Begu (34 WTA la dublu) / Mihaela Buzărnescu (38) – Latisha Chan (Taipei, 3) / Shuai Peng (China, 24) [3] 6-4, 3-6, [10-7]

Partida a durat 1h18′.
În primul set, Irina şi Miki au revenit de la 0-2, la 4-2 şi şi-au păstrat avantajul până la sfârşit.
În setul 2, situaţia s-a inversat, româncele au condus cu 2-0, iar chinezoaicele au răsturnat scorul.
Iar în tie-break-ul de meci, Begu / Buzărnescu au condus mereu, dar Chan / Peng le-au tot egalat, asta până la 7, când echipa noastră a sprintat – pe teren aceasta s-a materializat printr-o canonadă nemiloasă – cu 3 puncte consecutive.

Să nu uităm să ne reamintim de valoarea adversarelor, ambele foste lidere WTA la dublu – Chan, timp de 33 de săptămâni, până la începutul acestei luni – detronată cu ajutorul nemijlocit al Mihaelei şi al celeilalte Irine, la Roland Garros, în turul 2 – şi Peng – 20 de săptămâni, în 2014. Latisha are 1 titlu de Mare Şlem în palmares şi Shuai, două.

Ceva mai devreme, Mihaela o eliminase Shuai Peng şi în proba de simplu.

Irina şi Mihaela acumulează câte 100 de puncte WTA şi vor împărţi un premiu financiar în valoare de 7.410 USD pentru calificarea în sferturile de finală, unde la vor întâlni pe Vania King (SUA, 51) / Katarina Srebotnik (Slovenia, 28).