Credit foto: Jimmie48 Photography / WTA

Doar 17 minute i-au mai trebuit Dariei Kasatkina după reluarea partidei întrerupte ieri, ca să elimine capul de serie 2 al turneului feminin de la Roland Garros 2018!

Scorul era 3-3 la reluare şi Dasha a câştigat toate cele 3 game-uri disputate astăzi: pe  primul cu serviciul – la 30, pe al doilea cu returul – după 3 egalităţi şi pe al treilea – la 15.

Daria Kasatkina (Rusia, 14) [14] – Caroline Wozniacki (Danemarca, 2) [2] 7-6(5), 6-3 în 1h57′

Kasatkina o va întâlni în sferturile de finală pe Sloane Stephens (SUA, 10 WTA) [10]

*

Coroborând acest rezultat cu victoria Simonei din optimile de finală, cu faptul că Garbiñe Muguruza va juca de-abia diseară partida din optimi (ultimul meci de pe Suzanne Lenglen), top 3 al clasamentului live prezentat mai jos, ne arată că jucătoarea noastră rămâne pe locul 1, dacă se califică în semifinale şi dacă obţine un rezultat mai bun decât Muguruza. Ele sunt pe aceeaşi jumătate de teblou, deci se pot întâlni în semifinale.