3 Slideshow-uri din timpul partidei SerenaKristýna

Cu o singură excepţie, partida Simona Halep – Alison Riske, turul 1 (R128) al turneului de Mare Şlem Roland Garros 2018 s-a încheiat.

Ca o părere personală, mi se pare cel puţin bizară programarea liderului WTA în al 5-lea meci al unei sesiuni care se ştia că va fi afectată de ploaie.
Ziua de pauză în primele tururi nu este chiar aşa de importantă, dar oricum ritmul de concurs al Simonei a fost deranjat, ceea ce reprezintă oricum o lipsă de politeţe faţă de dubla finalistă a turneului.

Fără a cădea în mania persecuţiei, şi meciul Mariei Sharapova a fost amânat, DAR aceasta fusese programat luni (în a doua zi a turului 1) şi s-a jucat marţi, astfel că ea nu va mai avea două zile de pauză, dar va avea totuşi una.

Ieri, în turneul feminin, nu au mai fost eliminaţi capi de serie, astfel că înaintea turului 2, situaţia se prezintă astfel:

Aşadar, situaţia repartiţiei capilor de serie pe tablou actualizată se prezintă astfel (de remarcat sfertul 3, optimea 1):

Jumătatea superioară

• sfertul 1
    • optimea 1: Halep [1], Mladenovic [29] / Mertens [16], Gavrilova [24]
    • optimea 2: Kerber [12] (Bogdan), Bertens [18] / Garcia [7], Zhang [27] (Begu)

• optimea 2: Kasatkina [14], Suárez Navarro [23] / Cornet [32], Wozniacki [2]

Altfel, ieri toate privirile au fost îndreptate spre primul meci al Serenei Williams. Ea a obţinut prima victorie, după cea din turul 2 al Indian Wells (martie). De fapt, turneele din Sunshine Double au fost singurele pe care le-a jucat în 2018.

Serena Williams (SUA, 451 WTA) – Kristýna Plíšková (Cehia, 70) 7-9(6), 6-4 în 1h45′. În prima manşă – lipsită de break-uri –  Serena a ratat o minge de set la 6-5 pe serviciul Kristynei, iar în a doua – cu 5 break-uri – a revenit de la 0-2.

Tablourile turneelor WTA

Momentele importante ale partidelor: Serena – Kr. Plíšková, Muguruza – Kuznetsova şi