Ana – selfie-uri cu fanii după victoria din optimi şi la sesiunea de autografe
Credit Foto: Twitter Gaby S. @gabyserrar

După reluarea partidei din optimile de finală ale turneului WTA International “Abierto GNP Seguros”, de la Monterrey, întreruptă alaltăieri din cauza ploii, Ana Bogdan a dus treaba repede la bun sfârşit – 7 puncte la 1 – a câştigat a doua partidă la acest turneu şi s-a calificat în sferturile de finală:

Ana Bogdan (90 WTA) [6] – Sara Sorribes Tormo (Spania, 115) 6-3, 6-3

Partida a durat 1h41′.
În primul set, Ana nu şi-a pierdut serviciul şi a câştigat de două ori pe cel al adversarei, iar în doilea a răsturnat situaţia de la 1-3 la 6-3, ajungându-se la un total de 4-2 la break-uri în această manşă.

SST – AB

Ana s-a calificat astfel în cel de-al 3-lea sfert de finală al carierei în circuit, după cele de la turneele WTA Florianopolis 2016 şi Bucureşti 2017, ambele încheiate cu victorii pentru ea.

Ea acumulează deocamdată 60 de puncte WTA şi va fi răsplătită cu un premiu financiar în valoare de 5.900 USD.
Acum se clasează pe locul 85 în clasamentul live (maxim al carierei egalat) şi doar două jucătoare îi mai ameninţă poziţia: Ajla Tomljanovic, în sferturi aici şi Bernarda Pera, în sferturi la WTA Premier Charleston.

În sferturile de finală, Ana Bogdan o va întâlni pe revelaţia sezonului 2018 – locul 13 în clasamentul WTA Race –  semifinalista de la WTA Premier Mandatory Miami, Danielle Collins (SUA, 53, aflată la cel mai bun clasament al carierei, 24 de ani) care ieri nu a jucat, beneficiind de retragerea din turneu a Lesiei Tsurenko [3].

Ana nu a mai jucat cu Danielle Collins până acum.
Partida se va juca astăzi şi este programată pe terenul central, nu mai devreme de ora 3.00 AM.

*

Aşadar, 7 din cei 8 capi de serie s-au calificat în sferturi, Danielle Collins fiind singura excepţie.