Credit Foto: abiertognpseguros.com

La al treilea sfert de finală disputat în carieră, Ana Bogdan reuşeşte a treia calificare în semifinalele unui turneu WTA, după Florianopolis 2016 şi Bucureşti 2017.

Azi noapte, în sferturile de finală ale turneului WTA International “Abierto GNP Seguros”, de la Monterrey, ea învins-o clar pe semifinalista turneului WTA Premier Mandatory Miami, de săptămâna trecută, Danielle Rose Collins, locul 13 în clasamentul sezonului 2018:

Ana Bogdan (90 WTA) [6] – Danielle Collins (SUA, 53) 6-2, 6-4

Partida a durat 1h18′.
Ana nu şi-a pierdut niciodată serviciul, astfel că cele două break-uri din setul 1 – în jocurile 3 şi 5 şi cel din setul 2 – primul al manşei – i-au fost suficiente pentru a-şi asigura victoria.
În statisticile de mai jos, remarcăm impresionantul număr de aşi serviţi – 12!

DC-AB

Credit Info: wtatennis.com

Cele 110 puncte WTA cuvenite semifinalistei îi vor asigura jucătoarei noastre un nou maxim al carierei, acum ea fiind sigură de locul 76 WTA (maximul vechi: 85 WTA / 5 martie 2018).
Premiul financiar cu care va fi recompensată pentru calificarea în această fază este de 11.300 USD.

În semifinale, Ana o va întâlni pe favorita principală a turneului, Garbiñe Muguruza (Spania, 3 WTA, clasament maxim: 1 WTA / 11 septembrie 2017, 24 de ani) [1], cu care nu a mai jucat până acum.

Semifinala

Garbiñe Muguruza (3 WTA) [1]Ana Bogdan (90 WTA) [6]

este programată a doua din sesiunea ce începe la ora 22.00, aşadar ora aproximativă de start este 23.30.

În sferturile de finală: Garbiñe Muguruza (Spania, 3) [1] – Ajla Tomljanovic (Australia, 96) [8] 6-3, 6-0 după 57′.

Garbiñe Muguruza ocupă locul 11 în clasamentul sezonului 2018, după:

• finală la WTA Premier 5 Doha – a pierdut la Petra Kvitova (21)
  • semifinale la WTA Premier Dubai – a pierdut la Daria Kasatkina  (24)
  • sferturi de finală la WTA Premier Sydney – a câştigat un meci, apoi s-a retras din turneu
  • optimi de finală la WTA Premier Mandatory Miami – a pierdut la Sloane Stephens (12)
  • tur 2 la Australian Open – a pierdut la Su-Wei Hsieh (88)
  • înfrângeri în primul meci la WTA Premier Mandatory Indian Wells – a pierdut la Sachia Vickery (100) şi WTA Premier Brisbane – Aleksandra Krunić (53)

Cele mai preţioase victorii – singurele la jucătoare din top 10 WTA – au fost la Caroline Garcia (7) – Doha şi Dubai.

La Monterrey, înainte de victoria de azi dimineaţă,  Mugurza a trecut de Renata Zarazua (Mexic, 228) [WC]: 6-1, 6-1 după 47′ în primul tur şi de Alison Riske (SUA, 59) 6-2,6-3 după 1h23′ – în optimi.