Ana Bogdan s-a calificat azi noapte în cea de-a doua semifinală consecutivă – după cea de la WTA International Monterrey, săptămâna trecută – şi a patra a carierei, după cele de la WTA International Florianopolis 2016 şi WTA International Bucureşti 2017.

Credit foto: Twitter José M. Valladares‏ @JMValladares

Ea mai are în palmares două semifinale în turnee WTA 125k (Series Challenger), care se contabilizează separat: Hua Hin 2017 şi Taipei 2014.

După ce mai devreme, jucătoarea noastră finalizase victorioasă partida din optimile de finală ale WTA International “Claro Open Colsanitas”, de la Bogota, în sferturile de finală ea s-a impus categoric, într-un meci al cărui start fusese amânat din cauza ploii:

Ana Bogdan (76 WTA) [7] – Daniela Seguel (Chile, 191) [Q] 6-1, 6-1

Partida a durat 1h8′.
4-1 la break-uri pentru Ana în primul set, 2-0 în al doilea, o victorie categorică, în care doar două jocuri în primul set şi unul în al doilea s-au jucat la avantaje.

Ana acumulează în urma calificării în semifinale 110 puncte WTA şi se clasează acum pe locul 66 în clasamentul live, cu încă două jucătoare active în urma ei, care ar putea să-i ameninţe poziţia: Magda Linette în sferturi aici şi Kirsten Flipkens în sferturi la Lugano .
Premiul financiar cuvenit Anei este de 11.500 USD.

Programul zilei de astăzi la Bogota începe la ora 17.00, cu un sfert de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului, rămas nedisputat: Dalila Jakupovic (Slovenia, 141) – Magda Linette (Polonia, 69)

În continuare, în jurul orei 18.30, se va da startul semifinalei de pe jumătatea superioară a tabloului:

Ana Bogdan (76 WTA, 25 de ani) [7]Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 132, clasament maxim: 26 WTA / octombrie 2015, 26 de ani)

Palmares direct: 0-0

Anna Karolina Schmiedlova s-a calificat în semifinale, după: 6-1, 1-0 în 38′ retragere cu Emiliana Arango (Columbia, 510) [Q] în sferturi; 6-1, 6-4 cu Renata Zarazua (Mexic, 220) [Q] în 1h21′ în optimi şi 7-5, 0-6, 6-1 cu Irina Falconi (SUA, 165) în 2h21′ în turul 1.

Anna Karolina Schmiedlova are două titluri şi o finală în palmares, toate la nivel WTA International, toate în 2015: victoriile de turneu de la Katowice şi Bucureşti şi finala de la Rio de Janeiro.

Ulterior, în 2016 şi 2017 rezultatele ei au suferit un regres, astfel că semifinala de astăzi este prima în circuit de la WTA International Seul 2015 (septembrie) încoace.

În clasamentul sezonului 2018 ocupă locul 153.
Nu are nicio victorie pe vreun tablou GS / WTA anul acesta, dar a reuşit să se califice pe tabloul principal de la Australian Open şi să joace semifinale la ITF 60k Zhuhai.

După această partidă, se va juca semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului, în care Lara Arrubarrena (79 WTA) [5] o va întâlni pe învingătoarea din primul meci al zilei.