Credit foto: tennis.com

Astăzi se vor disputa sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 “Rolex Monte-Carlo Masters“.

În urma optimilor de finală disputate ieri (rezumatul zilei la sfârşitul ştirii), primii 6 capi de serie s-au calificat in corpore în ultimii 8, lor alăturându-li-se Richard Gasquet şi Kei Nishikori.

Capul de afiş este ţinut de primul sfert de finală al tabloului, NadalThiem, cu un palmares favorabil pentru liderul ATP: 5-2, dar cu două victorii pe zgură pentru austriac: la ATP 250 Series Buenos Aires 2016 şi ATP Masters 1000 Roma 2017, după care spaniolul a revenit imediat la Roland Garros 2017.

Thiem se bazează şi pe sprijinul masiv al iubitei lui, care a postat pe Instagram Story, după victoria lui Domi din optimi:

Prinţul meu de pe zgură a revenit. #luptător

Desigur că şi ea îşi doreşte să devină în acest weekend prinţesă pe zgura de la Aix-en-Provence şi să califice Franţa în finala Fed Cup.

Richard Gasquet a obţinut ieri victoria cu numărul 500 în circuitul ATP, devenind primul jucător francez care depăşeşte această bornă – la sfârşitul ştirii, o selecţie din cele mai frumoase puncte realizate de-a lungul carierei.
Plin de modestie a declarat:

Sunt cu certitudine printre cei mai slabi jucători dintre cei care au realizat această performanţă.

Credit Foto: atpworldtour.com

*

Alexander Zverev împlineşte astăzi 21 de ani:

Credit Foto: 杏子‏ @shapo_fan

*

Palmaresul victorii-înfrângeri în sferturi de finală la turnee ATP Masters 1000 al celor 8 calificaţi:

*

Palmaresul victorii-înfrângeri în sferturi de finală la turnee de orice categorie al celor 8 calificaţi:

Grigor Dimitrov (Bulgaria, 5) [4] – David Goffin (Belgia, 10) [6]

Palmares direct: 6-1 (ATP) / 9-1 (inclusiv ATP Challenger)

În optimi:

Grigor Dimitrov – Philipp Kohlschreiber (Germania, 40) 4-6, 6-3, 6-4 în 2h22′

David Goffin – Roberto Bautista Agut (Spania, 16) [11] 6-4, 7-5, în 1h41′

Goffin putea să închidă partida pe propriul serviciu, în setul 2 la 5-2 (două break-uri în faţă), 40-15, dar odată mingile de meci ratate, Bautista Agut a dus meciul în prelungiri, făcând acel break şi apoi încă unul.

Marin Cilic – Milos Raonic (Canada, 22) [14] wo

Canadianul s-a retras din turneu din cauza unei accidentări la genunchiul drept, după ce sezonul trecut îi fusese stricat de o afecţiune la încheietura mâinii stângi.

Partidele se vor disputa pe terenul central începând cu ora 12.00, în ordinea: Dimitrov – Goffin / Nadal – Thiem / Nishikori – Cilic / Gasquet – A. Zverev