Credit Foto: Getty Images

Rafael Nadal şi-a adăugat a 16-a victorie consecutivă pe zgură (9 dintre ele anul acesta), astăzi, în optimile de finală ale ATP 500 Series “Barcelona Open Banc Sabadell” şi de asemenea cel de-al 40-lea set unul după altul, doborându-şi propriul record.

Rafael Nadal (1 ATP) [1] – Guillermo Garcia-Lopez (Spania, 69) 6-4, 6-1 în 1h19′

Următorul adversar al lui Rafa va fi Martin Klizan, care a eliminat doi capi de serie până acum: pe Novak Djokovic [6] şi astăzi pe Feliciano Lopez [12].

*

Într-o partidă dramatică, Grigor Dimitrov a reuşit să echilibreze palmaresul direct cu Malek Jaziri, după ce tunisianul îl surprinsese în turul 1 al ATP 500 Series Dubai 2018.

Dar nu i-a fost deloc uşor lui Dimitrov, care în setul decisiv a salvat mai întâi o minge de meci la 5-6 pe propriul serviciu şi încă una în tie-break la 7-8, după ce ratase la rându-i 3 (două la 6-4 şi una la 7-6).

Grigor Dimitrov (Bulgaria, 2) [5] – Malek Jaziri (Tunisia, 88) 7-5, 3-6, 7-6(8) în 2h49′.

În sferturi, Dimitrov îl va întâlni pe Pablo Carreño Busta (Spania, 11) [5], care s-a calificat şi el după mari peripeţii: 6-2, 4-6, 7-6(6) cu Adrian Mannarino (27) [11].

În setul decisiv, Carreño se distanţase confortabil: 5-2 şi la 5-3 a ratat 3 mingi de meci pe propriul serviciu. Mannarino şi-a continuat revenirea şi a ajuns la 6-5, când a ratat la rându-i 3 mingi de meci pe propriul serviciu. În tie-break s-a mers cap la cap, cu spaniolul în avantaj pe final, care a reuşit – după încă o minge de meci ratată la 6-5 – să se impună.