Credit Foto: Jimmie48 Photography / WTA

Totul părea să curgă în favoarea Victoriei Azarenka în prima semifinală a WTA Premier Mandatory “Miami Open presented by Itaú”.

Chiar dacă după începutul fulminant – 3-0, cu două break-uri înainte – s-a văzut egalată, Vika a reuşit să domine din interiorul terenului, cu lovituri în forţă şi să reuşească o serie de 5 jocuri consecutive, care i-au asigurat prima manşă şi un avantaj de 2-0 în cea de-a doua.
Cum rezistenţa lui Stephens era sporadică şi moale, nu se întrevedea o echilibrare a jocului.

Însă nu numai că aceasta s-a petrecut, dar cursul partidei s-a inversat la 180 de grade. Jocul Azarenkăi s-a prăbuşit, iar cel al lui Sloane s-a luminat brusc. Unghiurile loviturilor ei s-au mărit, adversara a fost incapabilă să mai returneze constant bine din mişcare, iar forehand-urile americancei au făcut ravagii.
Rezultatul: o serie de 10 jocuri câştigate consecutiv de Stephens, care au decis soarta partidei.

Vika s-a enervat, şi-a pierdut concentrarea, iar frustrarea a contribuit la diminuarea forţelor ei fizice – şi  aşa reduse după atât de lunga pauză – ele părăsind-o aproape de tot  în setul 3, pe care de-abia a reuşit să-l încheie.
Demn de toată lauda stoicismul Vikăi, care a strâns din dinţi ca să termine partida.

Sloane Stephens (SUA, 12 WTA) [13] – Victoria Azarenka (Belarus, 186) [WC] 3-6, 6-2, 6-1 în 2h9′

Sloane Stephens s-a calificat astfel în cea de-a 6-a finală a carierei, până acum ea câştigându-le pe toate: