Credit foto: Jimmi48 Photography / Womens Tennis Blog

Ultimele două sferturi de finală ale WTA Premier Mandatory “Miami Open presented by Itaú” s-au  încheiat cu rezultatele:

Jelena Ostapenko (Letonia, 5 WTA) [6]  Elina Svitolina (Ucraina, 4) [4] 7-6 (3), 7-6(5)

Partida a durat 1h48′.
Câte 3 break-uri de fiecare parte în fiecare set şi tie-break-uri în care Ostapenko a fost în control, cu Svitolina revenind în al doilea de la 2-6, dar doar pentru a salva primele 3 mingi de meci.

Credit Info: wtatennis.com

Danielle Collins (SUA, 93) [Q] – Venus Williams (8) [8] 6-2, 6-3

Partida a durat 1h27′.
Câte două break-uri în fiecare set pentru Collins şi doar unul pentru Venus, în al doilea, o victorie clară a mai mult decât surprinzătoarei Danielle Rose, care este sigură acum de locul 54 în clasamentul de lunea viitoare, după prima victorie la o jucătoare din top 10 WTA.
Danielle Rose Collins este prima jucătoare venită din calificări care va juca semifinale, în istoria turneului de la Miami.

Astfel a doua semifinală  turneului va fi:

Jelena Ostapenko (Letonia, 5) [6] – Danielle Collins (SUA, 93) [Q]

Palmares direct: 0-0

Cele două s-au mai întâlnit la junioare, pe când Collins avea 17 ani şi Ostapenko, 14, tot în Florida, la turneul Eddie Herr, atunci când câştiga americanca.

Acceastă partidă va începe la ora 4.00 şi va închide programul zilei de astăzi, care va fi deschis de prima semifinală, de la ora 20.00: