Credit Foto: Jimmie48 Photography / Womens Tennis Magazine

Naomi Osaka a obţinut ieri cea de-a 8-a victorie consecutivă în circuit, după cele 7 care i-au adus titlul de la WTA Premier Mandatory Indian Wells.

În partida contând pentru turul 1 (R96) al turneului WTA Premier Mandatory “Miami Open presented by Itaú”:

Naomi Osaka (Japonia, 22 WTA) – Serena Williams (SUA, 491) [WC] 6-3, 6-2

Partida a durat 1h17′.
Doar începutul meciului a fost dificil pentru japoneză – primele 5 mingi pierdute – căci apoi
Osaka s-a desprins în primul set de la 3-3, cu două break-uri, iar în cel de-al doilea, de la 2-1, încheind partida pe serviciul Serenei.

Pentru Naomi, urmează în turul 2 Elina Svitolina (Ucraina, 4) [4], cea care o învingea ultima, înaintea seriei victorioase, în sferturile WTA Premier Dubai.

*

Altă beneficiară de wild card a câştigat clar partida:

Victoria Azarenka (Belarus, 186) [WC] – Catherine Bellis (SUA, 44) 6-3 6-0 în 1h6′

*

Şi primul cap de serie care trece de turul 2 – deşi favoritele intră de-abia astăzi în turneu – este Garbiñe Muguruza (Spania, 3) [3], care a beneficiat de retragerea din turneu a Amandei Anisimova (SUA, 130) [WC]. Adolescenta s-a retras din cauza accidentării la piciorul drept, urmare a unei căzături în timpul partidei pe care o câştigase în primul tur: 6-1, 3-6, 6-2 în 1h38′ cu Qiang Wang (China, 53).

*

De remarcat şi revenirea lui Bethanie Mattek- Sands (143) [WC], după cumplita accidentare suferită la Wimbledon 2017. Ea a pierdut partida cu Alizé Cornet (Franţa, 38) 6-2, 7-5 în 1h37′ pentru aceasta din urmă.

Tablourile turneelor WTA

Căzătura Anisimovei, mingile de meci ale lui Osaka şi Azarenka, lovitura zilei şi declaraţia de pe teren a japonezei