Sursă Foto: WTA Romania

Irina Begu a avut un început excelent  în partida contând pentru turul 2 (R64) al turneului WTA Premier Mandatory “BNP Paribas Open“.

Ea a câştigat pe serviciul Karolinei Plíšková în primul joc al partidei şi a repetat isprava în jocul 5, astfel că a ajuns să conducă cu 4-1 şi 5-2.
La 5-4, 40-15, Irina a avut două mingi de set pe propriul serviciu. Odată acestea ratate, Plíšková a egalat şi a revenit în tie-break de la 3-4.
Manşa a doua a fost lipsită de istoric, jucătoarea noastră intrând pe tabelă la 0-4.

Karolina Plíšková (Cehia, 5 WTA) [5] – Irina Begu (36) 7-6(4), 6-1 în 1h32′.

Credit Info: wtatennis.com

Irina Begu rămâne cu o singură victorie la ediţia actuală a turneului, cu cele 30 de puncte cuvenite acestei faze – cu 35 mai puţine decât la Indian Wells 2017, când pierdea în turul 3 la aceeaşi adversară şi rata şi atunci două mingi de set la 5-4 şi 40-15, dar în manşa a doua – şi cu un premiu financiar în valoare de 25.465 USD.