Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au împiedicat iarăşi de Ben McLachlan, care a început să devină  o prezenţă obsedantă în traseele lor.

În partida contând pentru optimile de finală ale ATP Masters 1000 “Miami Open presented by Itaú”:

Ben McLachlan (Japonia, 34 ATP la dublu) / Jan-Lennard Struff (Germania, 68) – Jean-Julien Rojer (Olanda, 11) / Horia Tecău (12) [5] 6-7(5), 6-4, [10-7]

Partida a durat 1h41′.
În primul set, Horia şi Jean-Julien şi-au pierdut în primul joc serviciul, dar au reuşit să-l recupereze în jocul 10, când primeau pentru a rămâne în set, câştigând break-ul la zero. Apoi s-au distanţat în tie-break de la 4-4.
În setul 2 au reuşit primul break în jocul 5, au fost imediat egalaţi, pentru ca la 4-4 să rateze trei mingi de break. Imediat şi-au pierdut serviciul şi setul.
În tie-break-ul de meci au condus: 6-4, adversarii au întors: 6-8, diferenţă pe care ai noştri n-au mai reuşit s-o recupereze.

Horia şi Jean-Julien vor trebui să se mulţumească doar cu punctele şi premiile cuvenite turului 2.