Videoclip cu momentele importante la sfârşitul ştirii

Credit foto: sina.com

Juan Martín del Potro s-a calificat în semifinalele ATP Masters 1000 “Miami Open presented by Itaú”, bifând a 15-a victorie consecutivă în circuit, după o partidă dramatică în sferturile de finală:

Juan Martín del Potro (Argentina, 6 ATP) [5] – Milos Raonic (Canada, 15) [20] 5-7, 7-6(1), 7-6(3)

Partida a durat 2h52′.
Raonic a câştigat primul set, datorită singurului break în ultimul joc, iar Del Potro pe al doilea, după o manşă fără break-uri şi un tie-break dominat categoric.
Decisivul a început surprinzător cu o ploaie de jocuri câştigate cu returul – două de fiecare parte – ca apoi lucrurile să se calmeze şi să se meargă cu serviciul până într-un nou tie-break şi acesta la discreţia argentinianului.

*

În celălalt sfert de finală – de pe jumătatea inferioară a tabloului – care s-a disputat ieri:

John Isner (SUA, 14) [14] – Hyeon Chung (Coreea de Sud, 23) [19] 6-1, 6-4

Partida a durat 1h8′.
Isner şi-a păstrat serviciul pe toată durata partidei şi a creat diferenţa cu două break-uri în setul 1 şi unul în setul 2.

Astfel, John Isner, care până la Miami avea o singură victorie în circuit în 2018 – locul 294 în clasamentul sezonului (!) – este acum sigur de locul 11 în clasamentul ATP, datorită celor 360 puncte cuvenite semifinalistului.
Cum Raonic a pierdut, Hyeon Chung se va clasa în premieră luni în interiorul top 20 ATP.

*

Semifinala

Juan Martín del Potro (Argentina, 6) [5]John Isner (SUA, 14) [14]

Palmares direct: 6-3

Credit Info: itftennis.com

se va disputa mâine.

Până atunci, astăzi se vor juca sferturile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului: Carreño Busta [16]Anderson[6], nu mai devreme de 22.00 şi A. Zverev [4]Coric [29], de la ora 2.00 AM.