Credit foto: open13.fr

Finala turneului ATP 250 Series “Open 13 Provence” de la Marsilia va fi:

Karen Khachanov (Rusia, 47 ATP, clasament maxim: 29 ATP / august 2017, 21 de ani) [9] Lucas Pouille (Franţa, 16, clasament maxim: 13 ATP / mai 2017, 24 de ani) [3]

Cei doi au obţinut victorii în două seturi în semifinalele de ieri, cu ceva emoţii pentru Pouille în setul 2 al partidei cu sărbătoritul din Belarus, căci după ce a ratat 3 mingi de meci la 6-5, pe propriul serviciu, francezul a trebuit să salveze una de set, în tie-break la 5-6, înainte de a se impune:

Karen Khachanov – Tomas Berdych (Cehia, 17) [4] 6-3, 6-2 în 1h14′

Lucas Pouille – Ilya Ivashka (Belarus, 193) [Q] 6-3, 7-6(6) în 1h26′

Reprezentantul Next Gen, Karen Khachanov, va juca în cea de-a doua finală a carierei, pe prima o câştiga la ATP 250 Series Chengdu 2016.

Lucas Pouille este la a doua din 2018, prima o juca tot pe “teren propriu”, şi o câştiga la ATP 250 Series Montpellier şi a 8-a a carierei, 5 dintre ele încheindu-le victorios, printre care ATP 500 Series Viena 2017. La categoria ATP 250 Series are un palmares: 4-2.

Khachanov şi Pouille nu s-au mai întâlnit până acum.

Finala de simplu va începe la ora 16.00 şi va fi precedată de cea de dublu, de la ora 13.50:

Raven Klaasen (Africa de Sud, 27 ATP la dublu) / Michael Venus (Noua Zeelandă, 17) [1] Marcus Daniell (Noua Zeelandă, 34) / Dominic Inglot (Marea Britanie, 48)

Primii au trecut de Mergea / Nestor în sferturi, iar ceilalţi sunt adversarii lui Rojer / Tecău de săptămâna viitoare, din primul tur al ATP 500 Series Dubai.