Deţinătorii titlului în proba de dublu la ATP 500 Series “Dubai Duty Free Championships” au făcut primul pas în demersul de a şi-l apăra şi au câştigat partida din primul tur ( R16):

Jean-Julien Rojer (Olanda, 10 ATP la dublu) / Horia Tecău (11) [2] – Marcus Daniell (Noua Zeelandă, 34) / Dominic Inglot (Marea Britanie, 48) 6-3, 6-7(8), [10-7]

Partida a durat 1h37′.
Meciul s-a complicat pentru echipa noastră în tie-break-ul manşei a doua, când au ratat două mingi de meci la 6-5 şi 7-6, ca apoi să reuşească să salveze doar prima minge de set.
În tie-break-ul de meci însă, Rojer / Tecău nu le-au mai oferit oportunităţi finaliştilor de săptămâna trecută de la ATP 250 Series Marsilia şi s-au desprins la 6-3, apoi 8-5 şi au barat la timp revenirea adversarilor: 8-7.

Horia şi Jean-Julien acumulează 90 de puncte ATP şi vor împărţi un un premiu financiar în valoare de 21.460 USD pentru calificarea în sferturile de finală unde îi vor întâlni pe învingătorii din partida Sharan / Sugita – Matkowski / Qureshi, care se va disputa mai târziu.