Credit Foto & Info: kooyongclassic.com

Dacă ieri vorbeam despre genunchiul lui Rafael Nadal, astăzi buletinul medical de la Kooyong Classic 2018 se referă la cotul lui Novak Djokovic.

El a revenit după 181 de zile de absenţă – a doua săptămână a lunii iulie, sferturi de finală la Wimbledon – şi totul a mers bine în partida câştigată: 6-1, 6-4 la Dominic Thiem.

Înconjurat de reporteri după partidă, Nole le-a spus:

M-am simţit minunat, evident că aşteptam de 6 luni să joc o partidă.
Am avut un adversar extrem de valoros, numărul 5 ATP, astfel că testul a fost excelent şi am putut să verific unde mă aflu şi să evaluez munca noastră ca echipă din intersezon.
A funcţionat destul de bine, mai ales serviciul, unde era cel mai mare semn de întrebare, din cauza cotului. Acea lovitură era compromisă înainte de momentul în care mi-am luat pauza competiţională.