Oare bănuiau Alexandra Dulgheru şi Vera Zvonareva atunci când s-au antrenat înaintea turneului ITF 25.000 USD “City of Playford Tennis International” şi s-au adus reciproc la zi cu noutăţile, că vor petrece 3 ore pe teren, peste doar câteva zile?

În orice caz, asta s-a întâmplat astăzi, în optimile de finală:

Vera Zvonareva (Rusia, 202 WTA, fostă 2 WTA / octombrie 2010, 33 de ani) – Alexandra Dulgheru (191 WTA) 7-6(2), 2-6, 6-4

Partida a durat 2h59′.
Alexandra a condus în prima manşă cu 5-2 şi a ratat 4 mingi de set: una la 5-3, una la 5-4 şi două la 6-5, înainte să piardă tie-break-ul.
După ce a câştigat clar setul 2, jucătoarea noastră a revenit de la 1-4 în decisiv, a egalat la 4, scor la care a irosit 4 şanse de break pe care şi le-a creat.

Astfel, Alexandra n-a reuşit nici astăzi să o învingă pentru prima oară pe Zvonareva, care are un palmares direct: 4-0, prima partidă dintre ele disputându-se în turul 3 la US Open 2010.