4 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Al doilea sfert de finală de pe jumătatea superioară a tabloului masculin la Australian Open 2018 nu s-a jucat până la capăt, căci Rafael Nadal s-a retras în setul decisiv al partidei pe care o disputa cu Marin Cilic.

Marin Cilic (Croaţia, 6 ATP, 29 de ani) [6] – Rafael Nadal (Spania, 1 ATP, 31 de ani) [1] 3-6, 6-3, 6-7(2), 6-2, 2-0 când trecuseră 3h47′ de la începutul partidei.

În setul 4, la 1-4, Nadal primise îngrijiri la coapsa dreptă /şold. Revenit pe teren, deplasarea îi era vizibil stânjenită.

Marin Cilic se califică astfel în a 5-a semifinală la un turneu de Mare Şlem şi în a doua la Australian Open, după cea din 2010.
Adversar în ultimii 4 îi va fi Kyle Edmund (Marea Britanie, 49 ATP, 23 de ani), cu care croatul are un palmares favorabil: 1-0.

Marin Cilic îl depăşise încă înaintea partidei de astăzi pe Dominic Thiem în clasamentul ATP live, se situează acum pe locul 5 şi îl poate depăşi şi pe Alexander Zverev cu o victorie în semifinale.