Îi mulţumesc pentru fotografii şi videoclipuri contului de  Twitter WTA Romania

Echipa integral românească Irina Begu / Monica Niculescu a câştigat a treia partidă la Australian Open 2018 şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem!

Irina şi Monica acumulează în urma acestei calificări câte 430 de puncte WTA şi vor împărţi un premiu finanicar în valoare de 90.000 AUD (58.925 €).

Punctele le permit jucătoarelor noastre să progreseze în clasamentul live, dar vom reveni cu date precise, după încheierea optimilor de finală, căci ele mai au în urma lor jucătoare încă active în turneu.

În partida din turul 3 (R32):

Irina Begu (32 WTA la dublu) / Monica Niculescu (23) [10] – Nadiia Kichenok (Ucraina, 46) / Anastasia Rodionova (Australia, 86) 4-1, retragere după 36′ din cauza accidentării Anastasiei Rodionova (galerie foto şi videoclip la sfârşitul ştirii).

Adversarele perechii Begu / Niculescu în sferturile de finală vor fi: Jennifer Brady (214) / Vania King (121) (ambele SUA), care astăzi i-au eliminat pe capii de serie Nicole Melichar (SUA, 37) / Kveta Peschke (Cehia, 20) [13]: 6-4, 7-6(5) în 1h34′.
Vania King este o fostă coechipieră a Monicăi, împreună ele având în palmares victoria de turneu de la WTA International Shenzhen 2016.

*

În altă partidă din turul 3:

Barbora Strycova (18) / Lucie Safarova (6) (ambele Cehia) [4] Sorana Cîrstea (252 WTA la dublu) / Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 110) 2-6, 6-0, 6-4 în 1h43′

Sorana şi Beatriz au condus în decisiv: 3-1, au fost egalate la 4, scor la care cehoaicele au reuşit break-ul victoriei într-un joc câştigat la zero. Rezistenţa opusă apoi de echipa româno-brazliană pe serviciul adversarelor – 3 mingi de meci salvate – nu a fost încununată de succes, căci redutabilele Strycova  / Safarova au fructificat-o pe a 4-a.