Slideshow – 5 imagini

Ultima partidă a optimilor de finală de pe jumătatea superioară a tabloului feminin a stabilit adversara Simonei Halep din sferturile de finală.

Aceasta va fi Karolina Plíšková (Cehia, 6 WTA) [6] cu care Simona Halep (1 WTA) [1] are un palmares favorabil: 5-1 (prima întâlnire din tabelul de mai jos au disputat-o la junioare) sau 5-0 în circuitul Grand Slam / WTA.

Credit Info: itftennis.com

Rezultatul ultimei partide din optimile de finală a fost:

Karolina Plíšková (Cehia, 6) [6] – Barbora Strycova (Cehia, 24) [20] 6-7(5), 6-3, 6-2

Partida a durat 2h41′.
În primul set s-a câştigat doar cu serviciul, iar în tie-break Strycova s-a distanţat la 5-3, avantaj pe care şi l-a păstrat până la sfârşit.
În următoarele două manşe, Plíšková a preluat iniţiativa şi cu un scor de 3-1 la break-uri în fiecare dintre ele şi-a asigurat calificarea în ultimele 8.