Irina Bara a transformat astăzi cea mai importantă finală a carierei în cel mai valoros titlu, după victoria în ultimul act la turneul ITF dotat cu premii în valoare de 25.000 USD+H (ospitalitate) “BBVA Open Ciudad de Valencia”:

Irina şi Olga în timpul finalei de astăzi
Credit Foto: openciudadvalencia.com

Irina Bara (212 WTA) [2] – Olga Danilovic (Serbia, 363) [WC] 5-7, 6-4, 6-0

Partida a durat 2h2.
Irina a condus şi în primul set: 4-2, dar tânăra sârboaică a egalat şi apoi s-a desprins pe final.

În manşa a doua, românca a făcut break în jocul 9, pentru ca în decisiv să-şi domine categoric adversara.

Titlul de astăzi este cel de-al 9-lea al carierei pentru Irina Bara (22 de ani, clasament maxim: 174 / 18 septembrie 2017).
Ea mai are în palmares victoriile de turneu la ITF 25.000 USD  Bastad 2017, ITF 25k Hódmezővásárhely 2016 şi 6 titluri la turnee ITF 10k: două în 2013 – Bucureşti şi Antalya – , unul în 2014 – Antalya -, două în 2015 – Santa Margherita şi Antalya -, unul în 2016 – Hammamet.

Cele 60 puncte cuvenite învingătoarei – 49 în valoare netă – căci Irina a avut de apărat sfertul de finală – 11 puncte – de la ediţia trecută a turneului îi asigură jucătoarei noastre revenirea în top 200 WTA, de mâine într-o săptămână, atunci când îi vor fi contabilizate punctele.

Premiul financiar cuvenit Irinei pentru victoria de turneu este de 3.919 USD.