După ce ieri în partida din turul 2 al turneului WTA International “Upper Austria Ladies Linz”, Sorana Cîrstea obţinea cea de-a 400-a victorie în circuit:  7-6(14), 6-4 cu Natalia Vikhlyantseva (69), la capătul unei pertide de de 2h11′, în care a salvat în tie-break-ul mamut 5 mingi de set, înainte de a o fructifica pe cea de-a 6-a a sa – astăzi ea n-a mai putut să dezvolte energia fizică şi implicit nici luciditatea în sfertul de finală:

Magdalena Rybarikova (Slovacia, 28) [1] Sorana Cîrstea (37) [5] 5-7, 6-2, 6-1

Partida a durat 2h3′.
Sorana şi-a avut perioada de glorie în această partidă când condusă cu 3-5 în prima manşa, a revenit cu 4 ghemuri consecutive, salvând în trecere şi două mingi de set la 4-5 urmare unui joc excepţional, cu dese veniri la fileu şi cu lovituri spectaculoase. Ea a mai prelungit seria cu încă un ghem în setul 2. Dar de la 2-2, lucrurile au curs doar în favoarea semifinalistei de la Wimbledon, deoarece forţele fizice ale Soranei scădeau văzând cu ochii şi greşelile ei se înmulţeau. Ulterior, am aflat şi cauza, atunci când jucătoarea noastră a chemat trainer-ul care a tratat-o în zona şoldului.

Oricum, Sorana încheie un turneu bun, care i-a adus 60 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 4.758 USD