Slideshow – 5 imagini

Varvara Lepchenko (clasament maxim: 19 WTA / octombrie 2012, 31 de ani), venită din calificări a reuşit să obţină o victorie surprinzătoare în primul tur (R56) al WTA Premier 5 “Wuhan Open”, la compatrioata ei, Madison Keys, proaspăt finalistă la US Open.

Varvara Lepchenko (SUA,  76 WTA) [Q] – Madison Keys (11) [10] 6-2, 7-6(4)

Partida a durat 1h48′.
În setul 2, la 4-5 Lepchenko a salvat două mingi de set pe propriul serviciu, apoi a făcut break şi a ratat o minge de meci la 6-5 din nou pe propriul serviciu, pe care apoi l-a pierdut permiţându-i lui Keys să ducă meciul în tie-break.

În turul 2, Varvara Lepchenko o va întâlni pe învingătoarea din partida Monica Niculescu – Kiki Bertens.

Există îngrijorări legate de o accidentare la încheietura mâinii stângi a lui Keys (sursă: WTA Insider).

Născută în Uzbekistan, din părinţi ucraineni, Varvara Lepchenko  a părăsit steagul uzbec pentru cel american în 2006.